Pamatai yra patys svarbiausi statant namą ir tai ne vient tik žodžiai. Nuo teisingai ir gerai suprojektuotų pamatų priklauso tolimesnis namo ekspluatavimas. Kokybiškas darbų atlikimas, laikymasis visų taisyklių ir normatyvų yra gyvybiškai būtinas tolimesniam namo likimui. Ypač tai svarbu mūsų klimato sąlygose. Pamatų remonto darbai yra labai brangūs ir dažnai neįmanomi. Todėl itin dėmesingai reikia atlikti jų šiltinimą. Mūsų klimato sąlygomis pamatų šiltinimas tai aksioma, nereikalaujanti įrodymų.

Termoizoliacijos požiūriu yra du pagrindiniai pamatų tipai – gyvenamas ir negyvenamas (šildomas ir nešildomas). Apžvelgsime abu šiuos tipus termoizoliacijos požiūriu.

Rūsio šiltinimas

Dažnai namų pamatai tampa rūsio sienomis. Palankus rūsio klimatas ir patikimumas neišlaidaujant įmanomas tik tada, jei apšiltintos išorinės konstrukcijos, kurios liečiasi su gruntu.

Šiltinti būtina, nes per požeminę namo dalį netenkame 15-20 % bendros namo šilumos. Apšildžius rūsį, šilumos nuostoliai bus minimalūs, sienos bus apsaugotos nuo peršalimo, o tai padės išvengti kondensato susidarymo, drėgmės ir pelėsio atsiradimo.

Tinkamai ir protingai atliktas šiltinimas padeda išvengti pamatų konstrukcijos deformacijos, kuri atsiranda dėl šalto  ir molingo grunto.

Gali pasirodyti, kad nėra prasmės šiltinti nešildomą rūsį, tačiau tai netiesa. Reikalas tas, kad grunto šalia Vilniuas temperatūra 2m gylyje niekada nebūna žemesnė 5-10°C, todėl tinkamai atliktas šiltinimas net žiemos metu leidžia palaikyti 5-10°C temperatūrą be papildomo šildymo. O tai leis jums naudotis rūsiu be papildomų išlaidų šildumui.

Cokolinio aukšto šiltinimas

Dideli šilumos nutekėjimai vyksta per cokolines perdangas, kurios randasi virš nešildomų rūsių. Tokiu būdu nuo pasirinkto šiltintojo kokybės priklauso išlaidų dydis namo šildymui ir gyvenimo jame komfortas. Ilgas pėdų kontaktas su šaltu paviršiumi veda prie bendro organizmo atšalimo ir taip vystosi įvairios peršalimo ligos. Kad to išvengti, grindų temperatūra gali būti žemesnė už oro temperatūrą patalpoje ne daugiau kaip dviem laipsniais. Tai įmanoma tik tinkamai  ir pagal šiuolaikinius normatyvus atlikus šiltinimo darbus. Vykdant namo statybos ar remonto darbus būtina šiltinti pirmo aukšto perdangas ir pasirūpinti, kad termoizoliacinės charakteristikos būtų puikios.

Šiltinant pamatus/rūsį reikia žinoti apie sunkumus, kylančius darbo metu. Darbai vyksta ankštoje erdvėje, todėl atsiranda broko tikimybė ir reikalinga griežta darbų atlikimo kontrolė. Dažnai darbui trukdo gruntiniai vandenys, reikia atlikinėti pamatų nusausinimą.

Paprastai visi pamatai daromi iš betono, o betonas turi savybę praleisti vandenį, tad reikia pasirūpinti hidroizoliacija.

Poliuretano putos idealiai tinka šiltinant pamatus ir cokolines perdangas. Dėka didelės poliuretano putu adhezijos nereikia papildomų sutvirtinimų, klijuojančių medžiagų, gruntavimo ir kitų papildomų išlaidų. Dar vienas nenuginčijamas šiltinimo poliuretano putomis metodo privalumas yra  metodo vientisumas ir siūliu nebuvimas.Dėka monolitinės putų struktūros poliuretanas yra mažo laidumo (koeficientas 0,020 – 0,028 W/kv.m.), todėl užtikrina puikia termoizoliaciją. Poliuretano putos taip pat yra puikus hidroizoliatorius ir apsaugo betoną nuo drėgmės.